fbpx
For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Laste turvavarustus – kõlblik kuni?

Laste turvavarustus – kõlblik kuni?

Eelmises blogipostituses sai vaadatud, mida jälgida turvavarustuse soetamisel ning kust kasulikku infot saada (kui pole veel jõudnud selleni, siis saad lugeda postitust siit). Siiski ei jõudnud me puudutada ühte väga olulist teemat – laste turvavarustus ja selle kasulik eluiga ehk lubatud kasutusaeg.

Lapsekäru või -vankrit kasutame valdavalt niikaua, kuni see liigub, kuskilt katki pole, ei kilise-kolise ja igati oma eesmärki täidab. Turvavarustuse puhul on oluline aga tähelepanu pöörata tootja poolt ette antud toote elueale ning parim enne kuupäevale.

Isegi kui tool näeb endiselt korralik ja igati tipp-topp välja, vahel isegi nagu uus, siis tegelikult ei pruugi see enam lapsele turvaline olla.

Laste turvavarustus aegub erinevatel põhjustel. Temperatuur, niiskus ning päike mõjutavad materjale, nii pole enam viis aastat vana seade sama kvaliteediga, mis uus toode. Siinkohal on hea kujutada ette mõnda plastikust mänguasja, mis on jäänud pikaks ajaks päikse kätte. Algsest kujust ja eesmärgist võib väga vähe järgi olla.

Liiklusõnnetuse üle elanud turvavarustuse vigastused ei pruugi olla silmaga nähtavad, kuid näiteks lööki neelavad elemendid võivad olla deformeerunud – sel juhul näevad tootjad ette turvavarustuse väljavahetamise. Turvatool võib juba 10 km/h toimunud kokkupõrke korral saada kahjustatud nõnda, et selle edasine kasutamine ei ole turvaline.

Tänapäeval ei ole lubatud kasutada tooli, millel on 4-punkti kinnitus, s.t et jalge vahel asuvat rihma ei ole. Seda seetõttu, et kokkupõrke korral libiseb laps rihmade alt välja. Enamasti selliseid toole enam müügis ei ole, kuid järelturu maailm on piiritu ja seetõttu tasub see endale meelde jätta.

Turvavarustust soetades võikski kõigepealt veenduda, et tootel on kleebis, millel on kehtivuse märge ECE R44/04 või ECE R129 i-Size.

Laste turvavarustus – tootmiskuupäev

Turvavarustuse tootmiskuupäev on tavaliselt tootele pressitud kas numbriliselt või kellade süsteemina.

Üks näide kellade süsteemina pressitud kuupäevast on näha all oleval pildil. Ringide asukohad võivad olla erinevad, kuid süsteem on sama. Esimese hooga võib tunduda see üsna keeruline, kuid vaatame koos kuidas seda lugeda.

laste turvavarustus

Kõige lihtsam on kuu kindlaks teha. Kuu on alati sellel ringil, kus on numbrid 1-12 (aastas on ju 12 kuud). Üleval toodud pildil on nool number kaheksa peal, seega on tegemist augustiga.

Päeva saab lugeda ringilt, kus on kõige suuremad numbrid. Pildil on näha ühel ringil number 30, see ongi kõige suurem number. Seier asub sellel ringil 27 peal ning see tähendab kuupäeva 27.

Aastat saab lugeda ringilt, mis tunduks justkui suvaliste numbritega. Üleval toodud pildil algab see ring numbriga 14 ning lõpeb numbriga 19. See tähendab, et on näidatud vahemikku 2014-2019. Ja nool näitab 18 peale, mis tähendab 2018.

Seega pildil oleva tooli tootmiskuupäev on 27 august 2018.

Lisaks tootmiskuupäevale on tarvis teada ka tooli eluiga ehk soovituslikku kasutusaega.

Tavaliselt on turvaseadme soovituslik kasutusaeg viis aastat, kuid see varieerub olenevalt tootjast ja mudelist. Ühtlasi on erinev ka see, mis ajast kasutusaega lugema tuleks hakata. Mõne tootja puhul alates tootmisaastast (nagu meie näite puhul), teise tootja puhul alates ostuhetkest.

Siin on link küll ingliskeelsele, kuid väga informatiivsele tabelile, kus on ära toodud laste turvavarustus, tootjate erinevad mudelid ja nende kasulikud eluead. Ühtlasi on siin näha, kas toode vastab Euroopa turvanõuete standarditele ECE R44/04 või ECE R129 i-Size.

Kui selle toote eluiga on näiteks 6 aastat, siis võib seda tooli kasutada 2018+6=2024 aastani.

Toote eluiga peaks olema kasutusjuhendis ning seda peab oskama öelda ka turvatoote maaletooja. Selleks oleks tarvis teada toote marki ja mudelit.

Soovituslik on osta turvavarustus poest, sest kasutatud seadme puhul puudub ostjal teadmine, mis on selle seadmega eelnevalt juhtunud, mis seisukorras on seadme detailid või kui vana see seade on.

Samas, kui osta siiski kasutatud toode, on oluline tootja kasutusjuhendi olemasolu, kuna selles on kirjas kuidas turvavarustust korrektselt autosse kinnitada ning ka antud seadme kasutusaeg.

Siit ka soovitus vanematele – hoidke ka oma kasutatud turvaseadmete kasutusjuhendid alles, et saaksite neid hiljem edasi müüa.

Top